ZACHEŁMIE

ZACHEŁMIE

480-570 m.n.p.m.
Podobnie jak sąsiednie pod karkonoskie miejscowości, także Zachełmie powstało po wojnie trzydziestoletniej jako osada religijnych uciekinierów. W roku 1650 dotarła tu z Austrii, pod wodzą niejakiego Fucknera, grupa składająca się z pasterzy oraz drwali. Z pewnością ci ostatni mieli w nowym miejscu sporo pracy.
Dość rozległa wieś stała się w XIX wieku wczasowiskiem, a i dziś częściej, niż na lokalne DJE, można natknąć się tu na samochodowe rejestracje z Wrocławia, Poznania, Drezna, Berlina czy Amsterdamu.
W latach 1947-51 w wilii „Pan Twardowski” mieszkał kompozytor, Ludomir Różycki, obecny patron Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W roku 1905 założył z Karolem Szymanowskim i Grzegorzem Fitelbergiem wydawnictwo propagujące utwory młodych polskich kompozytorów, a do wybuchu I wojny światowej był dyrygentem orkiestry Opery Lwowskiej.
Zachełmie stanowi doskonały punkt wyjścia na pełne skał wzniesienia Pogórza Karkonoskiego. Bez wątpienia najbardziej znane spośród nich stanowi Chojnik z ruinami średniowiecznego zamku Piastów świdnicko-jaworskich. Po roku 1392 ta nieprzystępna warownia stała się siedzibą rodową Schaffgotschów, aż do pechowej sierpniowej nocy roku 1675, kiedy spłonęła od uderzenia pioruna. Do zamku z zapierającą dech w piersiach panoramą Sudetów Zachodnich można dojść z Zachełmia szlakiem czarnym (45 min.), a od Przełęczy L. Różyckiego – zielonym (30 min.), oczywiście w górę. Z Przełęczy szlak zielony prowadzi w drugą stronę do Przesieki i w Dolinę Czerwienia (30 min.); natomiast szlak niebieski do Jagniątkowa (45 min.) i dalej Koralową Ścieżką na grzbiet Karkonoszy (2,5 h) i do „Martinovej boudy” nad doliną Łaby (3 h).
Dla wytrwałych istnieje możliwość dojechania do Zachełmia na rowerze, oznakowanym na czarno szlakiem z Podzamcza nad Podgórzyńskimi Stawami. Dużym mankamentem tej trasy jest fakt, że prowadzi ona główną drogą dojazdową do osiedla. Znacznie spokojniej jest już na drodze w kierunku Przesieki.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>