WOJANÓW

WOJANÓW

350-360 m.n.p.m.
Wieś nad Bobrem z pewnością istniała już w XIII wieku i rozwijała się dzięki dogodnemu położeniu przy nadrzecznym trakcie z Jeleniej Góry w kierunku Bolkowa, Świdnicy i Kamiennej Góry. Nie bez przyczyny jedna z trzech bram średniowiecznej Jeleniej Góry nosiła nazwę właśnie Bramy Wojanowskiej. Nazwa miejscowości najściślej wiąże się jednak z tutejszym zamkiem.
Powstał po przebudowie wcześniejszego dworu obronnego Zedlitzów z roku 1603. Pamiątką po pierwszych właścicielach rezydencji jest osiemnaście herbów wykutych w kamiennym portalu. Widoczna dziś forma pałacu jest efektem prac rozpoczętych w roku 1832 przez tajnego radcę sądowego nazwiskiem Ike, który po kilku latach opuścił Śląsk z racji uzyskania polskiego tytułu szlacheckiego. Nową właścicielką została Luiza, córka króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, która otrzymała rezydencję w Wojanowie jako upominek z okazji ślubu z królem niderlandzkim, Fryderykiem van Oranje-Nassau. Wcześniej jednak tata zadbał o to, by pałacem i okalającym go ogrodem zajęli się nadworni budowniczowie i ogrodnicy, pod kierunkiem Carla Schinkla, Alfreda Stüllera i Pierre’a J. Lenné.
W kierunku Warszawy z Wojanowa udał się w ślad za tajnym radcą Ike już nie tak tajny XV-wieczny tryptyk z tutejszego kościoła Wniebowzięcia NMP – trafił on do zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego. Spora część gotyckiego i renesansowego wyposażenia szczęśliwie pozostała na miejscu i świadczy o długich i bogatych dziejach wsi.
Po dość pechowej dla wojanowskiego zamku końcówce XX wieku (opuszczony po rozwiązaniu miejscowego PGR-u, spalony od uderzenia pioruna), w ostatnich latach z rozmachem godnym podziwu podjęto się renowacji całego kompleksu, wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi. W efekcie w Wojanowie powstał największy pałacowy zespół hotelowo-konferencyjny w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Pałac Wojanów szczególnie malowniczo prezentuje się z okolic stacji kolejowej: w tle widzimy wówczas także pałac w Łomnicy oraz potężne pasma Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Sama stacja znajduje się ponad kilometr na północ od wsi. Obszar między nimi zajmują wyrobiska dawnych żwirowni – największe z nich, zalane wodą, tworzy Jezioro Bobrownickie o powierzchni 80 ha. To dobry cel dla miłośników wędkowania; nawet jeśli akurat ryby nie będą brały, na pocieszenie pozostanie widok na pałac i góry okalające Ogród Ducha Gór.
Wzdłuż głównej drogi Wojanowa przebiega godny polecenia nad bobrzański szlak rowerowy ER-4. Rzeka stanowi natomiast szlak kajakowy, czemu sprzyja dość spokojny nurt rzeki między Janowicami a Jelenią Górą. W rejonie kościoła w kierunku północnym wychodzi natomiast znakowany na zielono pieszy Szlak Zamków Piastowskich; w przeciwnym kierunku wiedzie on na wschód, w Góry Sokole. Doskonałym miejscem do spacerów są ciągnące się wzdłuż Bobru parki Wojanowa i Łomnicy.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>