STRUŻNICA

STRUŻNICA

430-470 m.n.p.m.
Ten dawny przysiółek Karpnik powstał dość późno, bo najprawdopodobniej dopiero w początkach XVII wieku. Odludne położenie wsi przyczyniło się do tego, że po wojnie trzydziestoletniej w cieniu okolicznych skał w tajemnicy spotykali się na nabożeństwa protestanci z Karpnik i sąsiednich miejscowości. Przez kilka stuleci, do połowy XIX wieku, podstawą gospodarki było tkactwo i chałupnictwo. Dziś przeważają drobne gospodarstwa rolne i coraz częściej – niewielkie obiekty noclegowe, a wśród nich także całoroczne schronisko młodzieżowe. Działa tu także niewielki wyciąg narciarski. Natomiast na południe od wsi, poniżej drogi do Kowar, każdego roku rozkłada się obozowisko harcerzy z Łodzi.
Strużnica wciśnięta w dolinę między masywem Mężykowej a głównym grzbietem Rudaw Janowickich stanowi dogodny punkt wyjścia w środkową ich część, w tym na Skalnik. Na grzbiet prowadzi szlak żółty, schodzący z głównej drogi koło schroniska PTSM. W przeciwnym kierunku szlak wyprowadza w rejon rozproszonych Strużnickich Skał, skąd już niedaleko do jeszcze ciekawszych Starościńskich Skał.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>