ŚCIĘGNY

ŚCIĘGNY

460-490 m.n.p.m.
Leżące u stóp Kowarskiego Grzbietu osiedle powstało jako osada górnicza, ale szczególnej roli nabrały płuczki złota, które nadały wsi jej pierwotną nazwę – Steinseiffen (Kamienne Płuczki). W niektórych potokach w okolicy do dziś można znaleźć drogocenny kruszec, ale już tylko w śladowych ilościach. Do podobnego wniosku doszli mieszkańcy wsi w późnym średniowieczu skupiwszy się raczej na wypalaniu węgla drzewnego, a po wojnie trzydziestoletniej (jak w większości podgórskich wiosek) – na tkactwie. Komu bliższa była praca wymagająca większej tężyzny, mógł znaleźć zatrudnienie w jednej z tutejszych kuźnic lub w warsztatach kowalskich. Wieś słynęła w okolicy także z nader zręcznych ślusarzy. Z tej tradycji coś chyba pozostało, gdyż w rzadko której z okolicznych wsi można znaleźć tyle warsztatów samochodowych, co w Ściegnach. Skwapliwie korzystają z tego także mieszkańcy i goście Karpacza, którego zabudowania (Os. Skalne) praktycznie łączą się z górną częścią wsi.
Kurzacy ze Ściegien trafili również do historii europejskiego humanizmu. Syn jednego z nich, Wacław Köhler (używający wedle mody także łacińskiego nazwiska Antracenus, czyli… Węglarz) szczęśliwym zrządzeniem losu studiował w latach 1507-13 na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego stał się także jednym z wykładowców i specjalistą od języków klasycznych. Był on pierwszym znanym hebraistą krakowskiej Alma Mater.
Na północ od Ściegien, przy drodze do Miłkowa na wzgórzu Straconka (478 m) znajdują się ruiny szubienicy, na której swój żywot kończyli złoczyńcy i buntownicy z terenu dóbr miłkowskich. Z powstałej w r. 1677 kamiennej konstrukcji zachowało się przyziemie w kształcie baszty oraz trzy filary, na których umieszczone były belki samej szubienicy.
U stóp Straconki przebiega Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry z Miłkowa (2 km) do Kowar (5 km), która na tym drugim odcinku pokrywa się z Rowerową Obwodnicą Kowar. Ten znakowany na niebiesko szlak prowadzi w górę Ściegien do Western City, gdzie łączy się z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-2.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>