RADOMIERZ

RADOMIERZ

390-523 m.n.p.m.
Początków Radomierza należy szukać w dolnej części wsi – tam, gdzie do dziś widoczne są zabudowania dawnego dworu. Przez wieki związany był on z boczną linią rodziny von Schaffgotsch, o których przypominają płyty nagrobne zgromadzone przy wejściu na teren pocysterskiego kościoła w niedalekich Cieplicach. Pierwotnie znajdowały się one przy katolickiej świątyni w Radomierzu, która z wyjątkiem widocznej do dziś wieży została rozebrana w roku 1849. Obecnie użytkowany jest dawny kościół ewangelicki.
Bodaj najsłynniejszą postacią związaną z radomierskim dworem był Bernard von Schaffgotsch, którego zabójstwo w roku 1615 znalazło swój ślad w literaturze po blisko czterech wiekach. Stanowi ono jeden z epizodów książki Małgorzaty Lutowskiej „Dla siebie znalezioną ścieżką”, uznanej za najlepszą książkę roku 2003 o tematyce dolnośląskiej.
Najwyżej położone domy Radomierza wspinają się na zbocza Gór Ołowianych, które – jak można słusznie sądzić już z samej ich nazwy – darzyły wytrwałych górników sporym urobkiem drogocennych złóż. Obok rud ołowiu oraz miedzi, średniowieczni kopacze docierali do żył – budzących szacunek już samą nazwą – arsenopirytu, chalkopirytu, kowelinu, galeny, ochry żelazistej i mikrolinu. Ślady dawnych sztolni znaleźć można również w masywie Dudziarza.
Dawną główną drogą Radomierza prowadzi Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry z Janowic Wlk. (6 km) do Komarna (4 km) oraz znakowany na niebiesko, pieszy Europejski Szlak Długodystansowy E-3. Tym ostatnim możemy dotrzeć do Trzcińska i w Góry Sokole (1,5 h) lub na południowy grzbiet Gór Kaczawskich z pobliskim Dudziarzem (30 min.). Z Przełęczy Radomierskiej warto wybrać się na Różankę ze śladami dawnego schroniska (20 min.) i ciągnące się dalej ku wschodowi Góry Ołowiane. Może jak do średniowiecznych górników uśmiechnie się szczęście…

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>