OBIEKTY HISTORYCZNE I ARCHITEKTONICZNE

OBIEKTY HISTORYCZNE I ARCHITEKTONICZNE, CZYLI ORNAMENTYKA ROŚLINNA

(OPISY SKRÓCONE)

Zamki i pałace w Ogrodzie Ducha Gór
Bobrów
Pałac Bobrów
W średniowieczu stał tu podobno zameczek strzegący brodu na Bobrze. Obecny, neorenesansowy pałac, wzniesony został ok. 1870r. być może na miejscu renesansowego dworu. Trzykondygnacyjna, rozczłonkowana bryła przypomina zamek z bajek. Do założenia przylegają budynki folwarczne, które swoją architekturą podobne są do castelli rzymskiej oraz rozciągający się wzdłuż Bobru park typu angielskiego.

Bukowiec
Pałac Redenów
Wzniesiony w II poł. XVII wieku przebudowany w stylu barokowym, następnie w stylu klasycystycznym. Skromna dwukondygnacyjna budowla na planie czworoboku posiadała bogaty wystrój wnętrz. Jednak nie pałac a romantyczny park hrabiny von Reden znany był w całej Europie. Do dziś zachował się „dom ogrodnika”, „Opactwo” i „Belweder” – czytelny jest także układ ścieżek i miejsc wypoczynku. Dziś jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich.

Dąbrowica
Pałac von Deckerów
Trzykondygnacyjna budowla z wysoką wieżą powstała w II połowie XIX wieku i nosi cechy architektury neogotyckiej i eklektycznej. Przed pałacem pozostałości parku krajo-brazowego, a za nim zabudowania gospodarcze.

Janowice Wielkie
Zespół pałacowy
Pierwszy renesansowy dwór rodu Schaffgotschów z początku XVII wieku nie przetrwał wojny 30-letniej. Po kolejnych przebudowach pozostał 2-kondygnacyjny murowany pałac i otaczający rozległy dziedziniec kompleks budynków gospodarczych pochodzące z różnych okresów. Obok budynków ekspozycja starych, konnych wozów strażackich. W przypałacowym parku pomnikowe okazy dębów, stare lipy i krzewy ozdobne. Obecnie mieści się tutaj dom opieki społecznej.

Janowice Wlk./ Rudawy Janowickie
Zamek Bolczów
Ten niewielki zamek wpasowany pomiędzy skały zbudował rycerz Bolicz około roku 1375. Od XV wieku kolejni właściciele rozbudowali go, tworząc dziedziniec dolny i bramę wjazdową oraz przystosowując go do obrony artyleryjskiej. Spalony przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej pozostaje w ruinie, zachował jednak czytelny układ murów, bram i dziedzińców.

Karpniki
Pałac
Ponoć templariusze zbudowali w tym miejscu pierwszy zamek w XII wieku. Przez wieki zmieniały się budowle i właściciele. Dzisiejszy neorenesansowy kształt otrzymał po ostatniej przebudowie w latach 1838-46. Całość otacza park w stylu angielskim.

Pałac Dębowy
Bardziej przypominający mały pałac, wzniesiony został w roku 1875. Nadano mu eklektyczną formę z elementami neorenesansowymi i tyrolskimi. W starannie wykonanych wnętrzach zachowało się sporo elementów dawnego wystroju. Obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel.

Komarno
Pałac
Skromny pałac z XIX wieku zbudowany na rzucie zbliżonym do kwadratu, nakryty namiotowym dachem. Między pałacem a pobliskim folwarkiem pozostałości parku krajobrazowego. Pobliski folwark zachował jedynie część pierwotnej zabudowy. Między nim a pałacem pozostałości XVIII-wiecznego parku krajobrazowego. Własność prywatna.

Łomnica
Zespół parkowo – pałacowy
Duży Pałac – zbudowany w XVII wieku przez rodzinę von Zedlitzów obecny wygląd uzyskał po przebudowie w 1841r., zleconej przez ostatnich właścicieli – rodzinę von Küster. Służy jako centrum kulturalne z głównym akcentem na historię sztuki i ochronę tradycji ludowych na Dolnym Śląsku. Stałe i zmienne wystawy, koncerty, biblioteka.

Dom wdowy
- klasycystyczny pałac wzniesiony w 1800 roku w parku okalającym duży pałac. Podczas ostatniego remontu w sali na I piętrze odkryto i odnowiono malowidła ścienne. Właściciele zgromadzili wiele starych zdjęć, obrazów i mebli co tworzy niezwykłą atmosferę mieszczącego się tu hotelu i restauracji.
Zabudowania gospodarcze – obecnie prowadzone są prace organizujące skansen folwarczny z elementami edukacji dotyczącymi zanikających zawodów i tradycji rzemieślniczych, warsztaty edukacyjne, pokazowe gospodarstwo rolne z hodowlą zwierząt gospodarczych oraz założenie tradycyjnego ogrodu folwarcznego dla uprawy owoców i warzyw.
Park krajobrazowy złożony w XIX wieku na lewym brzegu Bobru, jest obecnie pieczołowicie odtwarzany.
Właściciele – Rodzina von Küster

Miłków
Zespół pałacowy
Pałac wzniesiono pierwotnie jako renesansowy dwór w 1667r.
Przebudowany w dobie baroku remontowany i zmieniany był w XIX i XX wieku. Dziś jest okazałą 2-kondygnacyjną budowlą i wraz z zabudowaniami gospodarczymi tworzy kompleks hotelowy. Całość otacza park ze starodrzewem i okazałymi lipami.

Mniszków
Dwór barokowy
Budynek z 1728r. Konstrukcja szachulcowa, malowane polichromowane sklepienia; sceny rodzajowe z II po. XVIII w. Oryginalna klatka schodowa, stolarka okienna i drzwiowa, kaplica ze sklepieniem krzyżowym.

Mysłakowice
Pałac królewski
Pierwsza budowla stała w tym miejscu już w XVII wieku. W 1832r. pałac zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm III z przeznaczeniem na letnią rezydencję. W latach 1842-44 został gruntownie przebudowany i zyskał dzisiejszy neogotycki wygląd. Architekt K.Schinkl dodał pałacowi trzydziestometrową, ośmiokątną wieżę i dobudował jadalnię, której dach stał się tarasem widokowym na przyległy park. Całość sprawia wrażenie. parostatku płynącego po rzece. Przed pałacem stoi pomnik Johanna Fleidla, który sprowadził do Mysłakowic Tyrolczyków. Obecnie siedziba Zespołu Szkół.

Wojanów
Pałac Luizy
Zachowana w portalu inskrypcja podaje datę 1607, która jest zapewne datą zakończenia budowy pierwszego pałacu w tym miejscu. W 1839 r. właścicielką pałacu została córka Fryderyka Wihelma III, Luiza – żona króla Niderlandów. Przebudowano go wówczas w modnym duchu romantyzmu nadając mu cechy zamku gotyckiego. Ostatnich zmian dokonano w 1906 i dziś jest to lekka budowla z charakterystycznymi cylindrycznymi wieżami, połączona z otaczającym ją parkiem tarasem i oranżeriami. Przed pałacem znajduje się dziedziniec okolony dawnymi stajniami i oficynami. Za zespołem pałacowym pozostałości dużego parku dochodzącego do rzeki Bóbr. Obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel – centrum konferencyjne.

Radomierz
Zespół dworski
Pochodzący z XVI wieku dwór przebudowywano w XVIII i XIX wieku. Wraz z zabudowaniami folwarcznymi służył miejscowemu PGR.

Staniszów
Pałac Górny
Późnobarokowy pałac zbudowano na miejscu wcześniejszego kamiennego dworu. Kilkakrotnie remontowany, zachował część pomieszczeń ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Dzięki pieczołowitej konserwacji, przeprowadzonej przez dzisiejszych właścicieli powróciła dawna świetność tego miejsca. Także otaczający obiekt park, gdzie wytyczono ścieżkę przyrodniczą, powraca do dawnej świetności. Mieści się tu hotel, galeria sztuki i stylowa restauracja, Właściciele – Agata i Wacław Dzida

Pałac Dolny
Zwany też hrabiowskim wzniesiony 1787r. i przebudowany pod koniec XIX wieku. Na fasadzie pseudoryzalit z fantazyjnym szczytem oraz skromny portal z kartuszem herbowym.

Muzea, skanseny, wystawy
Wystawa „Pałace i Ogrody Kotliny Jeleniogórskiej“
Pałac Łomnica
58-533 Łomnica, ul. Karpnicka 3, tel. +48 (0) 75 713 04 60 www.palac-lomnica.pl, hotel@palac-lomnica.pl
Wystawa czynna od Świąt Wielkanocnych do listopada codziennie 10.00 - 18.00

Galeria Pałac Staniszów
58-500 Staniszów100, tel. +48 (0) 75 755 84 45
www.palacstaniszow.pl

Galeria promująca najlepszych artystów plastyków z regionu
Leśny Bank Genów Kostrzyca
58-535 Miłków 300, tel. +48 (0) 75 713 10 48, +48 (0) 75 713 12 59 www.lbg.jgora.pl, lbg@lbg.jgora.pl

Muzeum Radiolokacji
58-533 Łomnica, ul. Widokowa 1, tel. +48 (0) 75 754 38 68
www.sombin.pl, sombin1@neostrada.pl
Wystawa sprzętu radiolokacyjnego – filia Muzeum przy stacji paliw „Sombin”
Czynne: od maja do września od wtorku do soboty 10.00 -17.00, niedziela 11.00 – 17.00

Thomas A. Guenther
58-533 Mysłakowice.ul. Ndbrzeżna 31,
tel. +48 (0) 75 505 851 181
www.romtendenzline.com, thomasguenther@romtendenzline.de
Właściciel małego prywatnego muzeum sztuk pięknych – malarstwo i rzeźba. Organizacja wystaw współczesnych artystów polskich i niemieckich. Laureat nagrody starosty jeleniogórskiego „Liczyrzepa 2005” jako najlepszy promotor regionu za granicą. Ojciec chrzestny umów partnerskich powiatu jeleniogórskiego z powiatem Bamberg oraz Karpacza z Buttenheim. Ambasador Ziemi Jeleniogórskiej za granicą.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>