MNISZKÓW

MNISZKÓW

 Początki wsi położonej na wysokości 500-645 m n.p.m. związane są z działalnością górniczą prowadzoną w północnej części Rudaw Janowickich.

W 1370 r. doszło do podziału Mniszkowa i Miedzianki. Kopalnie zgrupowały się wokół rosnącej w siłę Miedzianki, a Mniszków z wolna nabierał cech wsi służebnej.

Po zniszczeniu zamku Bolczów w czasie wojny trzydziestoletniej nastąpiła zmiana. Siedziba dóbr obejmujących także Miedziankę i Janowice została przeniesiona właśnie do Mniszkowa.
Dziś o dawnych posiadaczach górniczych włości przypomina dwór z 1728 r. o rzadko spotykanej w siedzibach szlacheckich konstrukcji murowano-szachulcowej. Wewnątrz mogą zachwycić polichromowane sklepienia z drugiej połowy XVIII w., oryginalna klatka schodowa, stolarka okienna i drzwiowa oraz kaplica ze sklepieniem krzyżowym.

Przez Mniszków prowadzi znakowana na żółto rowerowa Pętla Rudawska do Janowic (4 km zjazdu) i na Przełęcz Rędzińską (4 km podjazdu). Jeszcze przed Przełęczą, z Hali Krzyżowej istnieje możliwość przejścia lub przejechania do Kolorowych Jeziorek.

Powyżej Mniszkowa warto wejść także na grzbiet Rudaw Janowickich (45 min.) i przez Mały Wołek (1 h) dać się zaprowadzić niebieskiemu szlakowi na najwyższy szczyt masywu, Skalnik (3 h).

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>