MARCZYCE

MARCZYCE

      Pomimo długiego rodowodu i korzystnego położenia na rozległej równinie na wysokości 355-380 m n.p.m. w sąsiedztwie uzdrowiska w Cieplicach, wieś ta nie miała szczęścia zaznać większego rozwoju. Już w średniowieczu ograniczyły ją od zachodu stawy hodowlane założone przez cieplickich cystersów. Teraz, po powstaniu jeziora Sosnówka, nie ma także szans na rozwój w kierunku wschodnim.

Z pewnością pozostaje za to możliwość podziwiania pięknej panoramy Karkonoszy, których całe pasmo wydaje się być tu na wyciągnięcie ręki. Wieś stanowi też dobry punkt wyjścia w kierunku Staniszowa oraz Grodnej ze sztucznymi ruinami na szczycie.

W czasie pobytu w Marczycach warto zatrzymać się po środku wsi, w pobliżu skrzyżowania z dróżką z Cieplic w stronę Sosnówki, gdzie znajdują się dwa kamienne krzyże pokutne.

Z miejscowości tej warto wybrać się na fotograficzne łowy nad Stawy Podgórzyńskie. Powyżej ich północnej krawędzi wiedzie niebieski szlak pieszy do Cieplic (1 h), z oryginalną panoramą zachodnich Karkonoszy. Idąc w przeciwnym kierunku już po 30 min. niebieskie znaki doprowadzają na szczyt Grodnej ze sztucznymi ruinami zamku Księcia Henryka i rozległymi widokami ze skałek szczytowych.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

One thought on “MARCZYCE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>