KSIĄŻĘCA WIEŻA MIESZKALNA W SIEDLĘCINIE

KSIĄŻĘCA WIEŻA MIESZKALNA W SIEDLĘCINIE

Pośrodku Siedlęcina, w dolinie niedaleko mostu na Bobrze znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska, mieszkalna wieża rycerska. Podobnych budowli zachowało się na Śląsku kilka, lecz wieża siedlęcińska dotrwała do obecnych czasów jako stosunkowo najlepiej zachowana.

Nie wiadomo, kto był jej fundatorem. Żadna z zachowanych kronik nie wymienia nazwiska pierwotnego właściciela. Powstała w początku XIV wieku prawdopodobnie jako rezydencja myśliwska księcia Henryka I jaworskiego. W latach 1368-1369 wdowa po księciu Bolku II przekazuje majątek rycerzowi Jenschinowi (Janowi) von Redern. W XV wieku wieża przypadła rodowi Zedlitzów, a w latach 1732-1945 rodowi Schaffgotschów .

W ciągu stuleci przeprowadzono liczne jej przebudowy, z których istotna miała miejsce w wieku XV. Wtedy podwyższono wieżę o jedno piętro, zamurowując blanki osłaniające ganek i wybijając kilaka okien oraz zakładając na każdej kondygnacji wykusze pełniące funkcję latryn. Dalsza rozbudowa nastąpiła pod koniec XVIII wieku, kiedy dobudowano do niej oficynę, zasypując przy tym częściowo fosę oraz wymieniono niektóre stropy. W roku 1840 rozebrano resztki dawnych murów obronnych.

W latach 1880-1890 odkryte zostały słynne polichromie . Znajdują się one na trzeciej kondygnacji i zajmują łączną powierzchnię 33 m2. Pochodzą z lat 1320-1340 i stanowią jedyne na Śląsku, stosunkowo dobrze zachowane, wysokiej klasy artystycznej malowidła ścienne z tego kresu. Są one unikalne ze względu na swoją świecką treść, przedstawiają bowiem między innymi sceny związane z ówczesnym życiem dworskim i rycerskim.

W niszy okna północnego znajdują się namalowane tarcze herbowe rodziny von Redern i von Zedlitz z około 1369 – 1370 roku, a na ścianie obok dwie sylwetki rycerzy konnych.

Wieża jest udostępniona do zwiedzania.

Źródło: „Szlakiem Średniowiecznego Prawa” Przewodnik po Gminie Jeżów Sudecki

One thought on “KSIĄŻĘCA WIEŻA MIESZKALNA W SIEDLĘCINIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>