KROGULEC

KROGULEC

360-380 m.n.p.m.
Do tej niewielkiej, zagubionej wśród wzgórz wioski może zaprowadzić droga z Karpnik lub Bukowca. Do końca XVII wieku Krogulec był częścią majątku związanego z Karpnikami, a w roku 1679 został przejęty przez Jelenią Górę za długi od Ernsta von Schaffgotscha. Kroniki wspominają o tej miejscowości nader rzadko. Można więc przypuszczać, że życie nie płatało jej mieszkańcom zbyt wielu figli, a spokojny rytm życia tkaczy i rolników uczynił to miejsce jeszcze spokojniejszym. Tak jest i dziś, gdy do rolniczej w dalszym ciągu wsi nie dociera nawet komunikacja publiczna, a rozległe łąki z kępami olch dają sposobność do znalezienia ciszy.
Krogulec, leżący „na zapleczu” Karpnickich Stawów i założenia krajobrazowego hr. Redena z Bukowca, łączą z obiema sąsiednimi miejscowościami: niebieski szlak pieszy oraz towarzyszący mu aż do pałacu w Karpnikach żółty szlak rowerowy. Szlak dla cyklistów w stronę Bukowca (7 km) wbrew pozorom biegnie na północ, po czym skręca we właściwym kierunku u stóp Mrowca. Stamtąd możliwość dojazdu do Łomnicy (7 km).

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>