KOSTRZYCA

KOSTRZYCA

      Miejscowość położona na dość równym terenie 400-450 m n.p.m.

Poniżej Kowar i Ciszycy otwiera się dolina potoku Jedlica, który potrafi niekiedy pokazać, jaka drzemie w nim siła. Tak stało się m.in. w czasie pamiętnej powodzi w lipcu 1997 r. Na kaprysy rzeczki najbardziej narażona jest ciągnąca się wzdłuż niej Kostrzyca.

Wies powstała w dobrach związanych z Bukowcem i składała się z kilku pomniejszych osad: Chaty, Popów i Gąska. Samodzielną jednostką stała się dopiero w końcu XVIII w.

Po powstaniu zakładów lniarskich między Kostrzycą a Mysłakowicami w 1842 r., mieszkańcy wsi zarzucili rolnictwo i tkactwo, a zajęcia zaczęli szukać w powstających fabrykach.
Sporą zagadkę stanowić może przebieg granic miejscowości. O ile o leżącym administracyjnie na terenie Kostrzycy zakładzie utylizacji odpadów z pod karkonoskich miejscowości mówi się, iż znajduje się on w Ściegnach, o tyle Leśny Bank Genów w Kostrzycy, znajduje się na terenie… Miłkowa.

Leśny Bank Genów powstał w 1996 r. jako ośrodek zajmujący się selekcjonowaniem, oceną, przechowywaniem i przygotowaniem do nasadzeń materiału genetycznego drzew z całej Polski. Przy tym wyjątkowym w skali kraju Banku istnieje także arboretum, gdzie prezentowane są najciekawsze okazy drzew „wyhodowanych” w tutejszych laboratoriach. Potrzeba powstania Banku Genów była szczególnie widoczna w końcu lat 80-tych XX w., kiedy w wyniku zanieczyszczenia powietrza wymarły spore połacie lasów w Górach Izerskich i Karkonoszach.

W ostatnich kilkunastu latach leśnicy wspomagani także przez genetyków z Kostrzycy dokonali iście tytanicznej pracy, czego efekty widać zwłaszcza w ponownie zielonych Górach Izerskich.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>