KOMARNO

KOMARNO

      Miejscowość leżąca na wysokości 410-630 m n.p.m. i położona najbardziej na północ w Ogrodzie Ducha Gór należy do najstarszych w regionie.

Pierwszych mieszkańców nie ściągały tu bajeczne wprost widoki na wschodnią część Kotliny, ale… złoto. W dolnej części obecnej wioski (podobnie jak w rejonie pobliskiej Maciejowej i Dziwiszowa) jeszcze do XIII w. można było wydobywać i wypłukiwać drogocenny kruszec.

Dziś górnictwo w Górach Kaczawskich odarte jest już z romantyzmu. W rejonie Wojcieszowa wapień wydobywany jest w potężnych kamieniołomach, a jedynymi poszukiwaczami są speleolodzy, odkrywający w masywie Połomu coraz to nowe jaskinie.

Spragnieni innych przygód, niż poszukiwanie złota, mogą oddać się pasji eksploracji powyżej Komarna, gdzie w masywie Maślaka znajdują się niewielkie jaskinie. Chyba najbardziej znaną jest Jaskinia Walońska, którą tradycja wiąże ze średniowiecznymi górnikami i poszukiwaczami skarbów – Walonami.

Już w początkach XIV w. zamożna i znaczna jak na owe czasy wieś posiadała własny kościół, rozbudowany do końca XVIII w., czyli do momentu wybudowania przez lokalną gminę ewangelicką w bezpośrednim sąsiedztwie nowego, ośmiobocznego domu modlitwy. Po II wojnie światowej używany był tylko kościół po ewangelicki, zaś stara świątynia popadła w ruinę, ale została odbudowana po roku 1979. Dziś opuszczony jest właśnie kościół po ewangelicki.

Podobnie zmienne kaprysy losu dotykały również stojący w pobliżu pałac, nadal czekający na renowację. Znajdujący się od 1993 r. w rękach prywatnych obiekt powstał w XVI w. jako otoczony fosą dwór rycerski rodziny von Zedlitz. W wyniku wielokrotnych zmian właścicieli rezydencja była często przebudowywana, a ślady najstarszego wyposażenia (polichromie, fragmenty sztukaterii) zachowały się na I piętrze.

Na skrzyżowaniu przy obu kościołach warto zwrócić uwagę na ciekawą kaplicę grobową (z 1780 r.) dawnych właścicieli Komarna, rodziny von Bottner. Przy murze zachowały się również dwa kamienne krzyże pokutne. Ciekawostką opuszczonego kościoła po ewangelickiego jest ośmioboczne sklepienie mające odwzorowywać sferę niebieską.

Komarno znalazło się na trasie Rowerowej Obwodnicy Jeleniej Góry, z której jadąc do Radomierza (4 km) podziwiać możemy panoramę Karkonoszy. Powyżej miejscowości, grzbietem południowym Gór Kaczawskich, wiedzie Europejski Szlak Długodystansowy E-3, który wyprowadza na kilka punktów widokowych pozwalających zauważyć, że wschodnia część Kotliny Jeleniogórskiej jest rzeczywiście odgrodzonym od reszty świata, pełnym majestatycznego spokoju Ogrodem Ducha Gór.

W tej zadumie warto spędzić kilka chwil przy ustronnych pozostałościach dawnego gospodarstwa ponad Trzmielową Doliną.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>