JANOWICE WIELKIE

JANOWICE WIELKIE

Miejscowość licząca ponad 2 tys. mieszkańców położona jest na wysokości 370-430 m n.p.m. Rzeka Bóbr dzieli ją na dwie części, z których starsza, ciągnąca się wzdłuż rzeki, początkowo posiadała swój ośrodek wokół dwóch kościołów i pałacu.

Dzięki doprowadzeniu w 1867 r. linii kolejowej Janowice stały się najpopularniejszym punktem wyjściowym w Rudawy Janowickie, których od wieków strzegł zamek Bolczów.

Budowniczym wznoszącego się na południe od Janowic zamku nad Doliną Janówki był rycerz imieniem Bolcze lub Polic, ówczesny właściciel Janowic, Miedzianki i Sokolca. Wzmiankowana od 1374 r. budowla została mocno nadwyrężona w czasie wojen husyckich. Zamek Bolczów został przebudowany w stylu renesansowym w połowie XVI w. Od 1645 r., po zdobyciu i spaleniu go przez Szwedów, pozostaje w ruinie.

Ruiny zamku stanowią nie tylko doskonały punkt widokowy, ale także przykład świetnego wkomponowania kamiennych murów w typowe dla Rudaw Janowickich granitowe formacje skalne. Do dziś zachowały się XVI-wieczne mury barbakanu, basteja, brama wjazdowa, mnóstwo zakamarków, przejść i poziomów oraz liczne schody.

Poniżej zamku Bolczów przy zielonym szlaku schodzącym do doliny Janówki, znajduje się „Grób Kapelana”. Niektóre źródła wiążą go z ewangelickim pastorem z Radomierza, a inne z podejrzewanym o zdradę kapelanem zamku z okresu wojny trzydziestoletniej.

Stojący tuż przy moście nad Bobrem dwór powstał w 1608 r. z fundacji Schaffgotschów, ale w 1679 r. został odkupiony wraz z całą okolicą przez Promnitzów z Pszczyny. Później aż do 1945 r. właścicielami rezydencji i powstałego po 1830 r. parku była rodzina zu Stollberg-Wernigerode. Obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej i ogólnie dostępny jest jedynie park.

Sąsiadujące z pałacem kościoły zbudowane zostały w odstępie 300 lat. Obecny kościół parafialny powstał jako ewangelicki w połowie XVIII stulecia; natomiast pochodząca z XV wieku gotycka świątynia (z dzwonem z 1492 r.) pełni dziś funkcje pomocnicze.

Ponadto w Janowicach ma swoją siedzibę zbór zielonoświątkowy oraz wspólnota świadków Jehowy.

Janowice miały szczęście do ludowych rzeźbiarzy. W połowie XIX w. działał tu Mistrz Jakub, a w okresie międzywojennym Hans Brodenberger – autor kilku zachowanych drewnianych drogowskazów oraz znanego wielu sudeckim wędrowcom, imponującego drewnianego wyposażenia schroniska „Andrzejówka” koło Wałbrzycha.

Najbardziej wytrwałym rzeźbiarzem jest tu jednak Bóbr, który na odcinku 12 km przedziera się malowniczym przełomem między Rudawami Janowickimi a Górami Ołowianymi. Przełomowy odcinek rzeki między Ciechanowicami a Bobrowem najlepiej prezentuje się z okien pociągu jadącego niespiesznie z Marciszowa do Jeleniej Góry, żółtego szlaku pieszego z Ciechanowic (1,5 h) lub z trasy rowerowej ER-6, która prowadzi wzdłuż Bobru od Lubawki aż po Bolesławiec.

Przez Janowice wiedzie również Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry z Radomierza (6 km) do Karpnik (7 km), rowerowa Pętla Rudawska z Mniszkowa (4 km) do Karpnik (9 km – przez dolinę Janówki) oraz pieszy Szlak Zamków Piastowskich (znakowany na zielono) z Różanki w Górach Ołowianych (45 min.) do Zamku Bolczów (45 min.) i w Góry Sokole (2,5 h).

Przeważnie właśnie Bolczów jest głównym celem wędrowców wyruszających z Janowic. U stóp zamku doliną Janówki prowadzi także żółty szlak pieszy na główny grzbiet Rudaw Janowickich (2 h) i do Kamiennej Góry (6 h).

Interesującą wyprawą dla poszukiwaczy minerałów może stać się spacer w rejonie Żużlowej Doliny i Hutniczego Grzbietu, aż po Mniszków.

W Janowicach, podobnie jak w Kowarach i Miedziance, Armia Czerwona poszukiwała rud uranu jednak z nikłym skutkiem.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

One thought on “JANOWICE WIELKIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>