GRUSZKÓW

GRUSZKÓW

Wspinając się krętą drogą ze Strużnicy lub z Karpnik w kierunku Kowar, docieramy do zacisznej wioski na zboczach Rudaw Janowickich położonej na wysokości 410 – 530 m n.p.m.

Gruszków od zarania swych dziejów, czyli od XIV wieku, związany był z Kowarami. Ludność zajmowała się rzemiosłem i chałupnictwem oraz warzeniem znanego i cenionego w okolicy piwa.

Dzisiaj czas płynie tu znacznie wolniej. Większość mieszkańców zajmuje się drobnym rolnictwem lub dojeżdża gdzieś do pracy.

Miejscowość jest doskonałym punktem wyjścia na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik. W kierunku szczytu prowadzi najpierw oznaczona na żółto ścieżka dochodząca po ok. 20 minutach do dość wygodnej drogi, przy której co kilkaset metrów możemy natknąć się na stare, kamienne drogowskazy oraz tablice pamiątkowe. Wiedzie nią także oznakowany na czerwono Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>