GMINA JEŻÓW SUDECKI

Gmina Jeżów Sudecki położona jest w południowo-zachodniej części Polski w Sudetach Zachodnich. W 8 wsiach na obszarze ponad 94 km2 mieszka 6500 mieszkańców. Prawie cały obszar gminy znajduje się w Górach Kaczawskich, które ze względu na swoją „burzliwą” przeszłość geologiczną nazywane są Krainą Wygasłych Wulkanów.
Malownicze krajobrazy, bogactwo przyrodnicze i nieliczne pamiątki kultury to tylko niektóre z walorów, dla których warto odwiedzić tą okolicę. Schowane wśród licznych pagórków ciągnące się kilometrami łańcuchy wiosek z oryginalnym ludowym budownictwem tworzą swoisty skansen w Górach Kaczawskich.

Szczególnie interesującym elementem wyróżniającym Gminę Jeżów Sudecki są liczne zabytki, których metryka sięga niejednokrotnie odległego średniowiecza. Wizytówką gminy jest pochodząca z XIV wieku Książęca Wieża Mieszkalna z najstarszymi w Europie Środkowej malowidłami o tematyce świeckiej. Na uwagę zasługują również liczne kościółki stanowiące urozmaicenie krajobrazu wiejskiego.
Jednak to, co czyni naszą gminę wyjątkową, to mieszkańcy, którzy nauczyli się wykorzystywać okoliczne walory. W każdej miejscowości mamy do dyspozycji gospodarstwa agroturystyczne oraz inne obiekty noclegowe i gastronomiczne, w których każdy znajdzie odpoczynek i kontakt z naturą.
Gmina Jeżów Sudecki to również doskonałe miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów. Zróżnicowane ścieżki rowerowe przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów, a coraz popularniejsze spływy rzeką Bóbr pozwolą przeżyć niezapomniane chwile.

Na zboczu jednego z najwyższych wzniesień Gór Kaczawskich – Łysej Góry (707 m n.p.m.) znajduje się Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich oferująca szereg atrakcji turystycznych o każdej porze roku.

Z kolei najpopularniejszym miejscem widokowym jest Góra Szybowcowa. Wznoszący się nad Kotliną Jeleniogórską szczyt już od prawie stu lat przyciąga szybowników z całej Europy, którzy wykorzystują panujące tu idealne warunki do latania.
Dopełnieniem wspaniałych krajobrazów tej ziemi są liczne krzyże kamienne, które określa się mianem krzyży pojednania, będące pamiątką średniowiecznego prawa. Stanowią one harmonijne połączenie pomiędzy mrocznymi tajemnicami dawnych czasów, a ciekawością współcześnie odwiedzających ten teren turystów.
Gmina Jeżów Sudecki zaprasza o każdej porze dnia i roku.

Źródło: „Szlakiem Średniowiecznego Prawa” Przewodnik po Gminie Jeżów Sudecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>