GŁĘBOCK

GŁĘBOCK

       Ta osada z porozrzucanymi w malowniczym obniżeniu domami położona na wysokości 400 – 410 m n.p.m., przez dłuższy czas stanowiła kolonię Miłkowa. Do dziś zachowała charakter rolniczy i nadaje się do plenerów rodem z sielankowych opowieści o wsi spokojnej, wsi wesołej.
Idylliczna atmosfera Głębocka sprowadziła tu w 1991 r. członków buddyjskiej grupy Ananda Marga, która założyła farmę ekologiczną o nazwie „Ananda Putta Bhumi” (Miejsce Czystych Myśli). Pod hasłem neohumanizmu i miłości człowieka do wszystkich istot ośrodek realizuje kursy jogi oraz coroczne Eko-Festiwale.

Na północ od Głębocka w końcu XIX w. powstały trzy stawy (stawy z drugiej strony wsi mają znacznie młodsze pochodzenie). W latach 1910 – 14 przekształcono je w nieckę suchego zbiornika przeciwpowodziowego na rzece Łomnicy, sięgającego aż po mysłakowickie osiedle Czerwony Dworek wraz z kilkoma domami tyrolskimi.

Do Czerwonego Dworku dotrzemy z Głębocka Głównym Szlakiem Sudeckim idąc na północ (0,5 h). W przeciwnym kierunku szlak prowadzi na pełen tajemnic Grabowiec (1 h), mijając przy okazji kilka domów tyrolskich dawnego Górnego Zillerthal.

Terenem spacerów i wędrowania bez celu są wzgórza oraz lasy na zachód od Głębocka. Grzybiarze znajdą w nich to, co najbardziej rozpala ich wyobraźnię, a geolodzy – całkiem sporo granitowych ostańców.

Znakowana na zielono Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry właśnie w rejonie Głębocka prowadzi najpiękniejszymi odcinkami. Szczególnie godny polecenia jest odcinek w kierunku Sosnówki, skąd roztacza się szeroka i malownicza panorama zbiornika wodnego oraz zachodniej części Kotliny Jeleniogórskiej.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>