DĄBROWICA

DĄBROWICA

Nieco ponad doliną Bobru, na zachód od Wojanowa i Jeziora Bobrownickiego, dostrzec można zabudowania niewielkiej wsi. To Dąbrowica, która położona na wysokości 340-370 m n.p.m., składa się z trzech części. Pierwsza część leżąca nad Bobrem skupia się wokół fabryki papieru; druga, pod lasem, grupuje się przy pałacu, zaś trzecia to sąsiedztwo kościoła, z którego miejscowość jest chyba najbardziej znana.
Dąbrowicka kaplica powstała w końcu XIX wieku, a uważny obserwator może się dopatrzeć pewnych podobieństw w położeniu i zagospodarowaniu otoczenia do Lourdes czy Gietrzwałdu. Bo także Dąbrowica stała się lokalnym miejscem pielgrzymkowym od czasu utworzenia tu Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej Uzdrowienia Chorych.
Górna część wsi skupia się wokół niewielkiego pałacu z XVI wieku, który został znacznie przebudowany w stylu neogotyku angielskiego w roku 1835. Pełnił on raczej funkcję letniego pałacyku i nie miał aspiracji dorównać pobliskim rezydencjom Hohenzollernów. Ale w myśl zasady „małe jest piękne” także i tu powstał park o powierzchni 3 ha. Pałac z wolna remontowany jest przez dwóch, mieszkających na miejscu braci. Najbardziej charakterystycznym elementem sylwetki widocznej już z doliny Bobru, jest czworoboczna wieża.
Dolna część Dąbrowicy posiada charakter przemysłowy i wciśnięta jest między fabrykę papieru, linię kolejową Jelenia Góra – Wrocław i jej bocznicę oraz Bóbr wraz z odnogami.
Najstarsza z istniejących w regionie (od 1837 r.) papiernia poza zwykłą produkcją, zajmowała się przez pewien czas także… fałszywkami. W czasie II wojny światowej wytwarzano tutaj podrabiane dolary i funty, które zrzucane w znacznych ilościach nad Wielką Brytanią, miały zdestabilizować tamtejszy rynek walutowy.
Na drugim brzegu Bobru rozciąga się już Jelenia Góra, która warta jest dłuższych odwiedzin. Komu jednak bliższy sielankowy zgoła spokój, niechaj rusza ścieżkami Ogrodu Ducha Gór.
Jeszcze powyżej pałacu wznosi się wzgórze Koziniec (420 m) z pozostałościami wieży widokowej oraz śladami zamku zniszczonego w roku 1429. Prowadzi tędy znakowany na zielono pieszy Szlak Zamków Piastowskich z Jeleniej Góry (80 min.) do Wojanowa (45 min.). Z drogi wzdłuż Bobru korzysta nadrzeczny euroregionalny szlak rowerowy ER-6.

Źródło: „Ogród Ducha Gór u Stóp Karkonoszy”Fundacja Partnerstwo Ducha Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>